09 03 2013

Fineas ve Förb

Fineas ve Förb | görsel 1

İlk başlarda çok çocuksu diyerek Dİsney Channel'da çıktığında kanalı değiştirip evlilik programına razı olduğum bir çizgifilmdi ama sonrasında gerçekten hoşuma giderek izlemeye başladım (Tabi bunda evlilik programlarında hep aynı şeyleri gösterdikleri için sıkılmamın bir etkisi yok elbette =] ) 

 

Fines ve Förb yoğun bir okul yılından sonra yaz tatilinin her dakikasını dolu dolu geçirmek isteyen dahi bir ikili. Förb Fineas'ın üvey kardeşi. Evlerinin arkasına canavar motor pisti kurmaktan tutup ayda yetiştirdikleri ineklerden süt alıp ay dondurması yapmaya kadar aklınıza gelecek her türlü şeyi deniyorlar. Geleceğe ya da geçmişe gitmek de bunlara dahil elbette. Onlara çoğu zaman izci kızlar da dahil oluyorlar. Fineas'ın ablası Candace içinden fışkıran o ablalık içgüdüsüyle bu iki kardeşini annelerine ispiyonlamayı kendine görev bilmiş fakat bir türlü bu konu da başarılı olamamış bir karakterdir. Evcil hayvanları Pery bir ornitorenk olmasının yanında Ajan P diye anılan bir gizli ajan hayvanlar topluluğunun da üyesidir ve doktor Doofenschmirtz'in planlarına engel olmaktadır. Her bölümde Fines mutlaka "Pery nerede?" der. Förb zaten gerekmedikçe hiç konuşmaz sadece orada durur ve icatlara yardım eder.

 

wikipedia'dan aldığım kahramanları;

 

 • Phineas Flynn (Burcu Güneştutar)- Konuşkan, üretken bir çocuktur. Çok sık şarkı söyler. Çok neşeli ve akıllıdır.Ünlü sözü "Ferb bugün ne yapacağımızı biliyorum." dur.
 • Ferb Fletcher- Ferb, Phineas'ın akıllı ama sessiz üvey kardeşidir. Sesi kalındır.Biraz çekingendir.Ama tam bir mekanik dahidir. Kızlarla iyi anlaşır ve kardeşinin aksine kızları daha iyi anlar. Heinz Doofenshmirtz'in kızı Vanessa'ya aşıktır.
 • Candace Flynn - Candace, Phineas ve Ferb'ün 14 yaşındaki ablasıdır. Çok hızlı ve çok fazla konuşur, genellikle arkadaşı Stacy ile telefonda sohbet eder. Phineas ve Ferb'ün yaptıklarını annelerine söylemeye çalışır ama beceremez. Bencil ve sakardır. Her zaman "Annem bunu gördüğünde sizin canınıza okuyacak!" der. Jeremy Johnson ile çıkar. Kerevize alerjisi var.
 • Ornitorenk Perry - Phineas ve Ferb'ün evcil hayvanıdır. Aynı zamanda gizli bir ajandır. Doofenshmirtz'e engel olur. Şarkısının bir kısmı ve en ünlüsü "dubi dubi duba" dır. İlk ismi "Bartholomew"dir. Fakat Fineas ile Förb sonradan ismini değiştirirler ve Perry koyarlar. Konuşmaz. Ama bazı durumlarda gurultuya benzer bir ses çıkarır.
 • Dr. Heinz Doofenshmirtz - Doofenshmirtz, kötü bir doktordur. Diplomasını eski karısı Charlene'in parasıyla almıştır. Geçmişte yaşadıkları yüzünden sürekli kötücül icatlar yapar. Yaptığı icatların sonuna "inatör"ü ekler. Ahmaktır örneğin kendi sesini kalınlaştırmaktansa insanların sesini inceltmeyi tercih eder.Ünlü sözü "Lanet olsun sana Ornitorenk Perry!"dir. Kardeşi Roger'dan nefret eder.
 • Isabella Garcia-Shapiro- Phineas ve Ferb'ün en iyi arkadaşıdır. Kamp Ateşi Kızlarının izci başıdır, el becerileri iyidir. Büyük ihtimalle Musevi bir Meksikalıdır. Phineas'a aşıktır.Ünlü sözü " Ne yapıyorsun Phineas?"tır. Pinky'nin sahibidir.
 • Chihuahua Pinky - Isabella'nın çuvava cinsi erkek köpeğide Perry gibi bir gizli ajandır ama O binbaşı Monogram yerine amiral Wanda Aconyrm'e çalışır. Sürekli titrer.
 • Linda Flynn-Fletcher- Phineas ve Candace'ın annesi, Ferb'ün üvey annesidir. Ayrıca 80'li yılların şarkıcısıdır, fakat sonradan unutulmuştur. Sahne adı Lindana'dır.
 • Lawrence Fletcher - Ferb'ün babası, Phineas ve Candace'ın üvey babasıdır. Bazenleri Phineas ve Ferb'ün icat ettikleri ya da inşa ettikleri şeyleri görür ama birşey demez.
 • Vanessa Doofenshmirtz- Doofenshmirtz'ün 16 yaşındaki kızıdır. Annesine babasının kötü biri olduğunu anlatmaya çalışır fakat anlatamaz. Ferb ona aşıktır ama o Johnny'den hoşlanır.
 • Jeremy Johnson - Candace'ın gizli aşkıdır. Jeremy de Candece'ye karşı boş değildir. Alışveriş merkezinde Salaş Burger adlı fast food restoranında çalışır. Stacy Hirano gibi Phineas ve Ferb'ün projelerinin büyük bir hayranıdır. Dost canlısı ve yardımseverdir. Candace'a âşıktır.
 • Suzy Johnson - Jeremy'nin küçük kız kardeşidir. Jeremy'in yanında melek gibi davranır. Fakat o bir şeytandır! Candace'a çok çile çektirir. Bunun tek nedeni Jeremy'in hayatındaki tek kız olmak istemesidir.
 • Binbaşı Francis Monogram(Faruk Akgören) - Perry'nin bağlı bulunduğu gizli servis O.W.C.A'nın lideridir. Perry'e emirleri verir. Keldir peruk takar. Aynı zamanda bıyığı da takmadır. Ajanların hayvan olmamasından nefret etmektedir.
 • Asistan Carl Karl(Ali Hekimoğlu) - Binbaşı için kamerayı ayarlar. Çok saf ve acemidir. Binbaşı Carl'a "Çaylak" da der. Fransızca konuşabilir.
 • Stacy Hirano - Candace'ın en iyi arkadaşıdır. Yarı Amerikan yarı Japondur. Mantıklı düşünür ancak annesi aynı fikirde değildir.
 • Buford Van Stomm- Bir kabadayıdır. Hep Baljeet'le uğraşır. Biff adında bir japonbalığı vardır. Jeremy'nin kız kardeşi Suzy'den korkar.
 • Baljeet Rai( - Zekidir ve zekice şeyler yapar. Tam bir "inektir". Her zaman yüksek notlar alır. Ama mekanikte iyi değildir. Hintlidir. Arkadaşları ona "Jeet" der.
 • Jenny Brown - Candace'ın en iyi ikinci arkadaşıdır. Doğa ve barışa önem verir.Kısaca "hippi"dir.Duygusaldır.

832
0
0
Yorum Yaz